Přeskočit na obsah

Mladými rockery roku se stali členové rakovnické kapely Fret

Poctivá nálož hard rocku a metalu plná upřímných textů ze života. Kapela Fret z Rakovnicka zvítězila v letošním, již 18. ročníku Středočeské Skutečné ligy, největší tuzemské talentové soutěže v živém hraní pro začínající či zatím neobjevené kapely hrající v rockových mantinelech. Za svůj úspěch získala Fret kromě jiných cen i možnost nahrávání ve špičkovém studiu. Ocenění převzali i další hudebníci, včetně skupiny Memento, která je vítězem letošního hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti.

Finálový koncert Skutečné ligy se odehrál uplynulou neděli v kladenském Domě kultury. Kapela Fret zaujala porotu složenou z dvanácti zkušených hudebníků a producentů celkovým „jiskrným“ projevem.

Kapela Fret staví na neskutečné energii frontmana, skvělé hře prvního kytaristy, na úžasném tlaku, který vytváří souhra výborného bubeníka i basáka a skvělá sehranost všech muzikantů. Během jejich vystoupení se člověk opravdu nenudí. Zpracování hudebních i myšlenkových nápadů je opravdu velice zajímavé a skvělý kytarista v člověku rozproudí krev,“ zhodnotil vítěze jeden z porotců Skutečné ligy, multiinstrumentalista a člen kapely GPS Mick Svoboda a dodal: „Musím ale pochválit opravdu všech sedm kapel, které se dostaly do finále. Velice mi znesnadnily mou první zkušenost a odpovědnost porotce, ale naopak mi daly velice silnou motivaci dělat co nejlepší hudbu, abych se ještě alespoň chvilku udržel, než mě úplně převálcují. Skutečná Liga, to není pouze název, to je prostě fakt a letošní finále to opět potvrdilo.“

Ceny v podobě natočení videoklipu v produkci agentury N.S.E.F., nahrávání ve studiu Royal Records, výroby nosičů LP či CD včetně obalu od GZ MEDIA a poukazů na výrobky Balbex a konzumaci v Bechnerově statku v Lánech převzala kapela z rukou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, která oblíbené soutěži opět udělila osobně záštitu. Středočeský kraj je již 5. rokem generálním partnerem výjimečné soutěže.

Jsem moc ráda, že kapely do soutěže šly a musím říci, že mě překvapilo, jak kvalitní a ‚vyhrané‘ byly. Nevěděla bych, koho vybrat za vítěze. Porota měla těžkou práci. Doufám, že této příležitosti využijí. Středočeský kraj jim v tom určitě bude pomáhat. Loňskou krajskou putovní akci ‚Ochutnej Evropu’ na všech zastávkách po regionu středních Čech provázela vystoupení kapel Madam Royal a Wotazník!, jež soutěží prošly v loňském roce,“ uvedla během vyhlášení výsledků finále středočeská hejtmanka Petra Pecková a s úsměvem zavzpomínala s přítomnými hudebníky na své mladické rockové období: „Dcera nyní dělá autoškolu a ptala se mě, jak to bylo s mojí autoškolou. Prozradila jsem jí, že mě od zkoušek napoprvé vyhodili. Testy jsem udělala a po nich šla hned na jízdy. Odevzdala jsem zkušebnímu komisaři moji občanku, to ještě byla ta malá červená knížka, a on tam našel vzkaz z koncertu a následného povídání na baru v klubu Bunkr: ‚Milá Petro, jsi skvělá, přijď zase, Mejla Hlavsa.‘ Komisař řka, že občanka není památníček, mě vyhodil s tím, ať přijdu s nepopsanou občankou. Dodnes mě mrzí, že jsem si tu původní se vzkazem od Mejly nenechala. Přála bych vám, abyste takových podpisů během své budoucí hudební kariéry rozdali nespočet.“

Skutečná liga byla naprostá pecka! Šli jsme do soutěže hlavně kvůli možnosti se ukázat venku a představit náš ‚vesnickej Hollywood‘ i kousek dál od rodné vísky. To, že to nakonec vyhrajeme, jsme fakt nečekali a máme z toho obrovskou radost! Děkujeme všem porotcům, rodině, kamarádům a lidem co nás přišli podpořit. Splnili jste tím čtyřem klukům z vesnice jejich rockovej sen. Věříme, že nám Skutečná liga přinese možnost získat nějakou spolupráci, agenturní zastoupení nebo manažera,“ říkají vítězní hudebníci a dodávají: „Muzika musí hlavně bavit, jak kapelu, tak lidi. Vzájemný přenos energie musí být, jinak to nemá smysl. Keep the Rock ON!“ 

Memento nejoblíbenější u fanoušků

Ocenění převzali i další hudebníci, včetně kapely Memento, která je vítězem letošního hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti. „Proč se malovat, extravagantně oblíkat, česat, barvit, zarůstat, tetovat, piercingovat nebo holit. Vypadáme sice jetě, ale nějaká energie tam furt je. Virtuózové a umělcí z nás v tomhle životě už nebudou, ale to, co hrajeme teď a tady, si hodláme dost užívat. Dobře nám tak. A vám taky. Volume doprava!“ komentují výstižně své hudební působení členové Mementa.

Do finále soutěže postoupily rovnou ze základních kol také dvě juniorské kapely Recidiva a Music Family. Prvenství v juniorské kategorii a zároveň i 4. místo v celkovém pořadí, tedy v konkurenci s dospělými hudebníky, si nakonec vybojovali mladí „Recidivisti“ – parta pěti mladých muzikantů z okolí Benešova, kteří spojili své hudební síly před necelým rokem a půl, aby se mohli rozvíjet v tom, co je baví a naplňuje.

Projektem Recidiva si chceme splnit několik snů. Hrát a vydávat vlastní tvorbu, ve které se pohybujeme kolem rocku, popu a folku, a zapsat se do dějin české hudby. Jsme, jak našimi osobnostmi, tak i žánrově, velice rozmanití. Nad aranží trávíme spoustu času, aby zněla ojediněle. Můžete si nás zapamatovat i díky tomu, že při koncertech hrajeme na specifické nástroje, jako například foukací harmoniku nebo saxofon,“ představil kapelu Pavel Vašák, hlavní textař, zpěvák, akustický kytarista a hráč na saxofon, jeden ze tří zakladatelů kapely. „Výhra juniorské kategorie v soutěži Skutečná liga nám udělala neskutečnou radost. Jsme rádi, že všechno naše úsilí se vyplatilo. Věřili jsme, že na to máme, ač konkurence v ní nás velice překvapila a do poslední chvíle jsme si nebyli výhrou v žádném případě jisti. Bereme to jako určitý start naší muzikantské kariéry a příležitost dostat se do povědomí širší veřejnosti,“ poznamenal.

Recidiva získala za své umístění tvorbu svého webu od Pixelfield, nahrávání ve studiu Royal Records, poukaz na nákup hudebního vybavení od N.S.E.F. ve spolupráci s P.Z.R.K., dále pití na měsíc zdarma od Něco Jako Cola a obaly na nástroje od firmy Šiba.

Recidiva zaujala vyhraněným stylem a vynikajícími vokály, byla velice dobře sehraná. Ačkoliv jde o mladé muzikanty, působili velice sebevědomě. Myslím, že si vítězství zasloužili. Ale i druhá juniorská kapela ve finále zvládala úžasně těžké rytmy, skvěle ladila a působila na mne kompaktním dojmem. Obě juniorské kapely byly ve finále naprosto rovnocenným soupeřem pro kapely ostatní. Co to vlastně říkám? Vždyť ti muzikanti vypadali, jako by ani nesoupeřili. Působili všichni spíš jako partneři a kolegové, kteří fandí i těm ostatním,“ konstatoval porotce Mick Svoboda.

Sorta zaujala zajímavou muzikou

Zatímco kapela Fret získala celkem 84,25 bodu, na 2. místě se umístila s výsledkem 74,50 kapela Sorta. Na podzim roku 2020 se poprvé setkali dva její zakládající členové, kytarista David a zpěvák Jakub, v jedné z kralupských zkušeben a začali spolupracovat na kompozicích písní. Do prozatím bezejmenného projektu byl na jaře roku 2021 přizván basák Olda, kterého později vystřídal Maťo, a poslední člen, bubeník Michal, se k projektu přidal v prosinci téhož roku. V lednu 2022 se pak kapela při natáčení prvních písní v pražském studiu shodla na názvu Sorta.

Sorta hrála opravdu téměř profesionálním způsobem. Jejich kvality se odrazily i v nominacích na muzikanty roku. Skupina hraje velice zajímavou muziku, dobře ji zpracovává a má ji výborně nazkoušenou. Zaujal zpěvák, který má velice vypracovaný hlas a dobře ladí. Jeho projev pozvedne už tak dobrou hru kapely ještě výš,“ komentoval výkon Sorty ve finále Mick Svoboda

Třetí příčku si z finálového koncertu odvezla kapela rocková skupina In-Out s výsledkem 72,50 bodu. Založil ji v roce 2008 zpěvák a kytarista Roman Duda.

Nej hudebníci 2023

Zpěvákem roku 18. ročníku Středočeské Skutečné ligy se stal Jakub Kepler ze Sorty, zpěvačkou Zděnka Posejpalová z Rasmane. Titul kytarista roku si odnesl Luděk Sýkora z vítězné kapely Fret. Josef Kovařík z Nadlimitů zase mezi všemi hudebníky ročníku vybojoval pozici nejlepšího bubeníka roku. Nejlepším basákem se stal Petr Kareš z Rocksany a kapela Nazqul u porotců bodovala v kategorii Image a projev roku. Za dlouhodobý přínos k hudbě si ocenění odnesl Zdeněk Pelc.

Velice si vážím ocenění, kterého se mi dostalo v souvislosti s udělením ceny Zpěváka roku. Opravdu jsem to nečekal, protože se v soutěži vyskytovali velmi nadaní zpěváci. Děkuji porotě i všem ostatním hodnotícím,“ uvedl po vítězství Jakub Kepler.

Děkujeme Středočeskému kraji za stabilní spolupráci i dalším partnerům soutěže, kterými jsou nadace Výjimeční, společnosti N.S.E.F., Royal Records, GZ Media, Balbex drumsticks, Pixelfield, Šiba, Marksound či službě Royal Water CZ. Ceníme si spolupráce s mnoha osobnostmi, za všechny jmenujme hejtmanku Petru Peckovou a středočeského radního pro kulturu a památkovou péči Václava Švendu, dále Josefa Herverta nebo Lucii Cirkvu Chocholovou. A samozřejmě obrovský dík patří také všem kapelám,“ vzkázal zakladatel soutěže a předseda poroty Lukáš Fousek z agentury N.S.E.F..

Nový ročník pro kapely už v zimě

Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou před porotou a diváky jsou pilířem talentové soutěže Skutečná liga. Všechna soutěžní kola projektu podporujícího jejich růst a motivaci se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné zdarma široké veřejnosti.

Středočeská Skutečná liga 2024 bude spuštěna již v únoru příštího roku. Sledujte web skutecnaliga.cz, prostřednictvím které se pak budou kapely i hlásit. Zúčastnit se může každá kapela, která nemá hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů. Podmínkou také je, že kapela musí mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a být schopna zvládnout živé hraní. Tady neplatí rčení o panence v koutě. Jestliže hlasitě neukážete, co ve vás je, diváci vás nenajdou. Neváhejte tedy a do dalšího ročníku se rozhodně přihlaste, nasbíráte tu cenné zkušenosti a kontakty,“ vyzval radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Václav Švenda.

Jako jediná soutěž v České republice umožňuje Skutečná liga rozsáhlému počtu kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.

Kontakt pro média:

Lukáš Fousek

zakladatel a ředitel soutěže Skutečná liga

T: 734 864 860, E: nsef@nsef.cz

STŘEDOČESKÁ SKUTEČNÁ LIGA  2023 – KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

1. MÍSTO – FRET – 84,25 BODU

2. MÍSTO – SORTA – 74,50 BODU

3. MÍSTO – IN-OUT – 72,50 BODU

4. MÍSTO – RECIDIVA (JUNIOŘI) – 68,25 BODU

5. MÍSTO – RASMANE – 67,25 BODU

6. MÍSTO – MUSIC FAMILY (JUNIOŘI) – 66,75 BODU

7. MÍSTO – JE NA MALINÁCH – 62,75 BODU

VÍTĚZ KATEGORIE JUNIOR – KAPELA RECIDIVA

CENA DIVÁKŮ STŘEDOČESKÉHO KRAJE – KAPELA MEMENTO

ZPĚVÁK ROKU – JAKUB KEPLER – KAPELA SORTA

ZPĚVAČKA ROKU – ZDĚNKA POSEJPALOVÁ – KAPELA RASMANE

IMAGE A PROJEV ROKU – KAPELA NAZGUL

KYTARISTA ROKU – LUDĚK SÝKORA – KAPELA FRET

BASÁK ROKU – PETR KAREŠ – KAPELA ROCKSANA

BUBENÍK ROKU – JOSEF KOVAŘÍK – KAPELA NADLIMITY

DLOUHOLETÝ PŘÍNOS HUDBĚ – Ing. Zdeněk Pelc, Csc.

MUSIC TALENT AWARDS – STŘEDOČESKÁ SKUTEČNÁ LIGA 2023

O Skutečné lize

Cílem největší tuzemské soutěže pro neprofesionální rockové kapely – Skutečné ligy – je podpořit nejen začínající hudební skupiny, nalézt nové středočeské talenty, získat pro ně zájem široké veřejnosti, producentů a dalších odborníků v oboru, vybudovat publikum aodstartovat hudební kariéru. Za šestnáctileté působení se do úspěšného talentového hudebního projektu přihlásilo přes 6 700 kapel a bylo odehráno více než 4 800 koncertů. Soutěž má mladým lidem ukázat, že má smysl věnovat se něčemu navíc, rozvíjet sám sebe, motivovat je na cestě k tvůrčímu a smysluplnému trávení volného času. Součástí soutěže je tak i kategorie „Junior“ do 19 let. Juniorská kapela, která získá nejvíce bodů v základní kole, postupuje rovnou do finále.

Finalisté soutěže Středočeská Skutečná liga se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve Středočeském kraji i krajem samotným. Každoročně rovněž vystupují nejen na pódiích po celé České republice a na Slovensku i jinde v zahraničí. Vzhledem k úspěchu projektu ve Středočeském kraji vznikla myšlenka na jeho rozšíření na území celé republiky, kterou podpořila Asociace krajů ČR. Jednání v současné době probíhají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *